cz
PLASTIC IS FANTASTIC

15.10.2011 | POTVORA.klara

Šperky mohou být ze zlata, ze stříbra… a viděli jste šperky z PET-lahví? A právě takové vyrábí slečna Zuzana Vodehnalová, její ekologické výrobky můžete najít u nás pod jménem:  PLASTIC IS FANTASTIC .

 

„Nejsem žádný ekologický fanatik, ale uvědomuji si, že pro životní prostředí by se mělo dělat více a každý by měl začít především u sebe. Je nutno se zamyslet nad každým kusem plastu, který užíváme a nad uhlíkovou stopou, kterou našimi životy na Zemi zanecháme. I přestože tvořím z PET láhví, přimlouvala bych se za to, aby lidé pili vodu z kohoutků a třeba ji i žádali v restauracích. Plastový odpad je obrovskou zátěží pro naši planetu“ říká Zuzana a my se jí ptáme dál:

 

• Jak jste se dostala k výrobě šperků?

Od dětství jsem měla přirozenou potřebu až posedlost tvořit. Nejprve to byly korálky, háčkování a šití, ale postupem času jsem chtěla zkusit něco nového. Korálky pro výrobu šperků mě velice limitovaly. Hledala jsem a nakonec jsem našla východisko při tvorbě své diplomové práce na téma „Velké Maličkosti aneb ateliérový šperk“. Lidé často nevnímají krásu šperku, ale spíše jeho finanční hodnotu. Je-li něco drahé, mám jistotu, že je to i krásné a okolí to bude obdivovat. Ženy u nás se často bojí nosit výrazné a nezvyklé šperky. Většinou zůstávají u zlata a stříbra, což je škoda….ráda bych pro změnu tohoto stereotypu něco udělala.

 

• Jakou technikou vyrábíte a co za šperky vyrábíte?

Stěžejním materiálem jsou PET – láhve, které jsou ve své podstatě náhražkou skla. Jsou čiré, snadno omyvatelné, ale oproti sklu jsou i lehké, nerozbitné a jako materiál se dají velmi dobře zpracovávat stříháním, broušením, krájením a výborně tvarovat teplem. Tento materiál skýtá nekonečně mnoho možností. Stále objevuji nové věci a doufám, že mě múzy ještě dlouho neopustí.

PET láhve jsou v obrovské škále barev. Běžný konzument si nemá šanci uvědomit, v jaké obrovské barevné a tvarové škále se láhve nabízejí a co se s nimi děje před a po konzumaci. Já z „petek“ vyrábím náušnice, náhrdelníky, prsteny, náramky, brože a dokonce i svatební sety. Nejoblíbenější barvy jsou růžová a fialová, ale existují i zlaté nebo Černé láhve.

 

• Odkud berete materiál?

Výjimečně proberu i tříděný odpad, jinak mám svou síť sběračů. Známí to o mně už vědí, tak mi schraňují zajímavé láhve a vozí je i z ciziny. Sama PET láhve pro svou tvorbu zásadně nekupuji.

 

• Jaký styl je vám vlastní a nosíte své šperky?

Mám ráda minimalismus, jednoduché věci. Sama nosím spíše jednoduché a jednobarevné oblečení, aby vynikl nějaký detail v podobě módního doplňku, šperku, mám ráda věci kvalitní z přírodních materiálů. Občas nosím i své šperky, ráda šperky sbírám a vozím si je z cest. Někdy je pak použiji a přepracuji do vlastního šperku.

 

• Rozdáváte nebo více prodáváte své šperky?

Kamarádkám k různým příležitostem své šperky rozdávám a pak někdo přijde, že můj šperk na té kamarádce viděl a že by takový šperk rád koupil... virální marketing prostě funguje.

 

 

• Jak sledujete módní trendy?

Dělám šperky podle sebe a nenechám se ovlivnit nějakými hromadnými trendy, nemám ráda uniformitu. Lidé tím navenek ztrácejí osobitost. Nemáme možnost se s každým seznámit a popovídat. Vnější vzhled nemusí být jen povrchní záležitost. Náš oděv může leckdy napovědět i to, co se skrývá uvnitř, jaká je naše představivost, zájmy a podobně. Sama občas nakupuji v „sekáči“ a kombinuji to s novými kousky, chci se odlišovat, musí se mi to líbit, netvořím bezhlavě nějakým směrem jen proto, že to teď letí a dělají to všichni.

 

• Co byste si nikdy na sebe nevzala?

Nemám ráda umělé materiály, to bych nenosila. Žena na ulici s igelitovou taškou s materiály do práce, neodlepená cenovka na podrážce lodiček, ponožky v sandálech a běžecké tenisky pro jiné účely než na atletiku jsou skutečně módní peklo. Z hlediska šperků není nic strašnějšího, než když si žena na sebe navleče všechno zlato, které doma má a vyjde na ulici. Tento fenomén se již sice vytrácí, ale občas to ještě lze zahlédnout.

 

• Co považujete za svůj největší úspěch?

Našla jsem si ve svém životě činnost, který mě plněn uspokojuje….“vím, že se do smrti budu věnovat šperku“.

 

• Co plánujete do budoucna?

Zkombinovat práci se studiem…..momentálně začínám studovat dějiny umění a památkovou péči na Ostravské univerzitě v Ostravě. A také nechci dělat kompromisy ve své výtvarné činnosti.

 

• A co Vaše soukromí, stíháte ho vůbec?

Ne.

 

Komentáře:

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Komentář od uživatele Scrapwoman 8.12.2011 11:09:54

výborná kombinace- krásné šperky a ještě díky tomu méně odpadků.. .-) super

Komentář od uživatele POTVORA.klara 7.12.2011 14:53:25

viděla jsem to na vlastní oči a fakt ty šperky byly moc krásné...

Komentář od uživatele Max Boban 5.12.2011 22:26:24

pěkný, pěkný...

Komentář od uživatele KAAJDINA 5.12.2011 19:58:39

Pááni, tak to mě fakt zaujalo, moc hezké věci a ze zajímavého materiálu, o tom jsem ještě nikdy neslyšela...

Komentář od uživatele POTVORA Fintiva 5.12.2011 19:50:30

A jak jsem to komentovala na facebooku, tak ještě jednou tady: jsem "trdlo", že vyhazuji pet-lahve, tedy já je třídím, takže jsem ekologické "trdlo"... od ted okamžitě sbírám a tvořím...:-)

Komentář od uživatele Kajdina 5.12.2011 10:36:45

TAk o takovém tvoření jsem fakt ještě neslyšela.. skvělé