cz
Dajrin

9.9.2011 | POTVORA.irena

Chtěla bych vám představit tvorbu Dajrin. Pokud si myslíte, že háčkování je kreativní technika našich babiček, tak to se pletete Usmívající se Viděli jste někdy cukrárnu s háčkovanými zákusky? Ne? Račte vstoupit...

 


„Ruční práce“ jsou přisuzovány domácím hospodyňkám, jste ten správný „hospodyňský typ“?

Nikdy jsem neslyšela o tom, že se ruční práce přisuzují právě hospodyňkám, ale když nad tím teď přemýšlím, svou logiku to má a v mém případě to platí na sto procent. Ano, jsem hospodyňka po všech stránkách. Ráda opečovávám svou početnou rodinku, vařím (mé děti nevědí, co je to například školní jídelna), zavařuji, vyrábím si oblečení nejen pro své děti, ale i pro kamarádky, a když už mám nějaký ten kousek oblečení z obchodu, musím si ho ozvláštnit aspoň výšivkou z perliček. Doma si vyrábím obrázky na stěnu, dekorace na stůl a pod dekorace samozřejmě i dečky. Klidně si vytapetuji stěny nebo natřu barvou starší židličku, případně ji i očalouním. Nerada vyhazuji použité věci. Kolikrát se mi je podaří tak přetvořit, že ještě nějakou dobu opět slouží k plné spokojenosti. Jsem prostě neustále tvořící zasněný VODNÁŘ s hlavou věčně v oblacích a plnou všemožných nápadů. K tomu všemu mám naštěstí i zručné ruce, které dokážou zrealizovat vše, co si hlava vymyslí. Sice ne vše se mi vždy podaří na první pokus přesně podle představy, ale jelikož mám hodně tvrdohlavou povahu a
dostatek trpělivosti, nedám si pokoj, dokud se nedopracuji k vytouženému výsledku. Zastávám názor, že uháčkovat se dá všechno, jen se musí přijít na ten správný fígl, nejobratnější způsob, výrobní trik.
Asi to bude znít legračně, ale musím se k něčemu přiznat. Mám velké problémy s pochopením popisů, většinou jim nerozumím. Jsem jako houslista, který umí hrát na housle, ale nezná noty. Všechna má dílka jsou tedy s jistotou originály, jedinečné kousky, neboť vše tvořím z hlavy a případné změny provádím "za pochodu".

 

Od kdy háčkujete/pletete/vyrábíte a jak jste se k tomu dostala?


S ruční tvorbou jsem se ve větším rozsahu setkala poprvé už ve třetí třídě základní školy. Třídní učitelka, která vedla kroužek vyšívání, si všimla mých obratných rukou, přijala mě do kroužku a
postupně naučila různým způsobům vyšívacích technik. Vyšívaná dílka z mých rukou pak reprezentovala školu na výstavě ručních výrobků žáků základních škol.
K pletení mě přivedla babička, která byla vyhlášenou ruční pletařkou. Naučila mě hladce a obrace, věnovala zbytková klubíčka a já se v patnácti letech směle pustila do upletení prvního svetru.
Jelikož se vydařil, mohla jsem babičce pomáhat s pletením svetříků a halenek pro známé a kolegyňky z práce. Asi není divu, že jsem na to byla patřičně pyšná.
Háčkování se věnuji teprve čtyři roky, ale zcela mě to pohltilo. Už si život bez háčku nedokážu vůbec představit. A jak jsem se k háčkování dostala? Jak už to tak bývá náhodou. Kamarádka
toužila umět nejen háčkovat, ale mít i vlastnoručně uháčkovanou halenku. Jenže zrovna tuto techniku jsem neovládala, nemohla jsem jí tedy radit s postupem. Koupila jsem si bílou bavlnu a pustila jsem se
do výuky háčkování jako samouk. K mému velkému překvapení to bylo snadné, halenka byla za pár dnů na světě a mohla jsem tedy směle rozdávat začátečnické rady.Jaké další hobby nebo třeba jiný druh vyrábění ještě ráda děláte?

Vyzkoušela jsem si spoustu technik od pletení, háčkování, vyšívání, drátkování, decoupage, pletení z papírových ruliček, korálkování, až po šití a batikování. Ale tvůrčích technik je tolik,
že se mám stále ještě co učit, co vyzkoušet. Můj děda byl zručný řezbář, babička ruční pletařka, otec nádherně maloval olejové obrazy. Jsem na všechny předky řádně pyšná. Jak je vidno, jsem jako to
pověstné jablko, co se nezakutálelo daleko od stromu, hurá .
To u mých dětí je to už zcela jiné. Dcerku ruční tvorba nebaví a tři syny k takové činnosti nevedu. Ale kdo ví, co v nich dřímá.


A teď, co mě nejvíce zajímá: Co Vaše úspěchy? Co se Vám všechno povedlo?

Jak jsem už zmínila, první úspěchy se dostavily už ve třetí třídě s vyšívanými dílky. Zhruba ve 21 letech jsem nabídla návrh na dětský dívčí svetřík časopisu Praktická žena. Upletla jsem ho tehdy malé dcerce. Přijali ho, vyžádali si popis, svetřík k nafocení, ale nakonec ho neotiskli, jelikož se jim posléze barevně nehodil do již připravených návrhů plánovaných do tisku. K pozdějšímu otištění nedošlo, tedy pokud vím. Jelikož se mi ale podařilo zaujmout tak kreativní časopis, pak to považuji za malinký úspěch.
Největší radost mám z toho, že se mé výrobky dostaly až za oceán. Háčkované cukroví cestovalo jak do USA, tak i do Austrálie. Radost mám o to větší, že trpím fóbií z cestování a tak jsem smířená s
tím, že moře zřejmě nikdy neuvidím. Tedy když ne já, alespoň mé výrobky cestovaly za hranice, a to především díky kamarádkám, které mají své rodiny částečně v zahraničí. Vlastně právě háčkované cukrovíčko upoutalo nejvíce pozornosti. Díky novinářkám se dostalo na stránky různých médií.
Účastnila jsem se soutěží o pletařku roku, dvakrát jsem se umístila s háčkovanými kabelkami romantického stylu.
Z mého pohledu je ale nejdůležitější právě to, že mě tvůrčí činnost baví, tvořím s radostí, láskou a úctou ke všem možným materiálům. Ráda kombinuji materiály mezi sebou, využívám kombinace
různých technik. Kreativní tvorba mi přináší nejen potěšení, ale je mi i hrou a relaxací. A to si dovoluji považovat za největší vítězství!

 

Měla jste někdy životní krizi a nakonec Vám z ní pomohlo Vaše hobby?

Život se se mnou zrovna moc nemazlil, ale to by bylo na jiné povídání. Měla jsem spoustu krizí a trápení, před kterými jsem utíkala do světa kouzelných barviček, bavlnek, drátků a korálků. Svět
fantazie a tvůrčí kreativní činnost mě nabíjejí energií, je to prima způsob relaxace a odreagování.


Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

V nejbližší budoucnosti plánuji vyzkoušet rebornování. Výroba realistických panenek mě okouzlila, chtěla bych si tedy jednu reborn panenku vyrobit vlastníma rukama. Zatím si k výrobě sháním jak potřebné pomůcky, tak i materiál a studuji si pracovní postupy. Neskutečně se na to těším!

 

Děkujeme paní Renátě Kuczerové - Dajrin za rozhovor a přejeme mnoho inspirace do dalšího tvoření. Těšíme se na její první vlastní panenku vyrobenou technikou rebornování.

 

Poznámka redakce: Rebornování je velmi zajímavá technika výroby panenek – miminek. Pokud byste na fotce viděli tuto panenku, těžko byste hádali, že to není skutečné miminko.

Komentáře:

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Komentář od uživatele dajrin 25.9.2011 21:50:30 Jitule,

... tak to je super rozhodnutí :o) ! Teď už jen zbývá popřát, ať se dílko podaří.  A taky děkuji Usmívající se.

Komentář od uživatele Jitule 25.9.2011 15:32:53

Pááni, tak tohle jsem ještě nikdy neviděla.. to cukrovíčko je úžasné, skvělý nápad.. a kabelky taky.. to jsem zase více rozhodnutá začít háčkovat a plést... :-) Dajrinko, to je moc hezká motivace, děkuji

Komentář od uživatele dajrin 23.9.2011 21:34:45 Kajdinko,

jsi milá, že jsi sem zavítala s tak příjemnou pochvalou, děkuji Usmívající se. Budu se snažit vytvořit vše, co si hlavička vymyslí. Je tady podzim a pak nastanou dlouhé zimní večery Mrkající ..., tak se budu o to více bavit tvořeníčkem.

Komentář od uživatele Kajdina 23.9.2011 14:22:59

DAjrin, přesně, jak píšeš, nápady by byly, ale čas není.. to je fajn, že ty alespon trochu času někde "vyšetříš".. jinak bychom to tvoje pekné pletení nemohli videt..:-)

Komentář od uživatele dajrin 18.9.2011 9:17:29 Agátko,

kdybys věděla, kolik toho sama ještě neumím a co vše bych si chtěla aspoň jednou vyzkoušet Mrkající.  Děkuji za přání. Nápadů mám naštěstí plnou hlavu, jen mi schází čas na jejich realizaci.

Komentář od uživatele dajrin 18.9.2011 9:05:55 Jééé...,

...děkuji, Honzo. Už se tady docela červenám...Rozpačitý

Potvůrko, ty jsi taková správná ženská, které nic neunikne :o). To se mi na tobě líbí  Usmívající se.

Komentář od uživatele Agáta 18.9.2011 8:54:00

Skvělý článek, po přečtení je mi jasné, co ještě všechno neumím Usmívající se Dajrin držím palce a přeji hodně úspěchů v dalším tvoření.

Komentář od uživatele Honza 17.9.2011 21:26:42

Já sice neháčkuji ani nepeču, ale klobouk dolů před vaší aktivitou a energii...

Komentář od uživatele POTVORA Fintiva 17.9.2011 21:28:20

No tedy Dajrin.. tvé cukroví udělalo takový dojem, že nám tady něco vepsal i muž.. to jsme ještě neměli....:-)

Komentář od uživatele dajrin 17.9.2011 18:44:16 Ivuško,

cukroví z háčkované cukrárny opravdu není kalorické, ale pokud mám být upřímná, tak jak pro koho Usmívající se.  Když háčkuji cukrovinky, vždy přiberu nějaké to kilo navíc. Ono totiž háčkovat dobrůtky a nemít při tom chuť na sladké, to je v mém případě nemožné Smějící se.

Děvčata, moc Vám děkuji za milá slovíčka Usmívající se, mám neskutečnou radost.

Komentář od uživatele dajrin 17.9.2011 18:37:46 Krajanko Kaajdinko,

nikdy není pozdě, to máš naprostou pravdu. Třeba já začala ve 37. letech a od té doby jsem se háčku v podstatě nepustila.  Tak směle do toho Usmívající se a půl je hotovo... Mrkající

Komentář od uživatele Ivuš 17.9.2011 12:04:52

Tak to jsem opravdu zvědavá, co potvůrce na vánoce připravíš.. moc se mi líbí, co děláš.. hlavně, že to je nekalorické...:-)  A moc hezky jsi v tom rozhovoru odpovídala.. pěkně se to četlo...

Komentář od uživatele KAAJDINA 17.9.2011 11:47:41

Dajrin, tak to jsi mě pobavila.. kdo je připraven, není překvapen.... super.. tedy po čtyřech letech jsi fakt super háčkařka..:-) nádhera.. docela jsi mě namotivovala, že možná nikdy není pozdě začít...:-)

Komentář od uživatele dajrin 16.9.2011 20:02:29 ...pokračování :o)

... jsi moc hodná, děkuji. Ono se to nezdá, ale Vánoce tady budou "co by dup". Znáš to : "Kdo je připraven, není překvapen". Usmívající se Před chvilkou jsem překvapeně koukala Překvapený, jak se mi podařilo odeslat nedopsaný komentíček, tak to máš extra na dvakrát Smějící se.

Komentář od uživatele dajrin 16.9.2011 19:56:02 Domco,
Komentář od uživatele domca 16.9.2011 16:33:52

Dajrin začala plést cukroví.. tak to už se blíží vánoce...:-)

Dajrinko, jsi moc šikovná.. to s tím cukrovím za oceánem, to je prostě super.. :-) on totiž ten nápad uplést nebo uháčkovat cukroví je bomba :-).

 

Komentář od uživatele dajrin 16.9.2011 14:37:04 Tano,

moc děkuji Usmívající se. Hurááá, mám fanynku Smějící se, moc si toho cením !

Už jsem začala péct cukrovíčko ( háčkem ) na letošní Vánoce, tak nejspíše napeču něco sladkého i do soutěže. Jsem pro každou legraci a té není nidy dost Mrkající. Tak jo, jdu do toho ! A to i za tu cenu, že není jisté, jestli před Vánocemi nějaká soutěž bude vyhlášená  Smějící se.

Komentář od uživatele Tana 16.9.2011 11:26:03

:-) no potvora dostala do soutěže i květináček.. tak proč ne cukroví, ale já bych s ním plánovaně vyšla na vánoce, jestli potvora fintivá vyhlásí další sotěž ... to bude pak eso v rukávě....:-)

Jinak Dajrin, ty jsi skvěle akční, to se mi moc líbí.. fandím a beru si z tebe příklad.....-)

Komentář od uživatele dajrin 12.9.2011 7:42:31 :-)

Moc si cením přislíbeného hlasu, ale... cukrovím se nedá nafintit, pokud to nebude třeba laskonková brož :o). Ještě popřemýšlím, třeba mě něco napadne :o). Díky za inspiraci.

Komentář od uživatele černá kočka 11.9.2011 21:34:44

úúžasné Usmívající se já bych dala do soutěže to cukroví. Jestli je Potvůrka mlsná,tak si to určitě koupí! :D Cukroví by určitě dostalo můj hlas :)

Komentář od uživatele linda51 10.9.2011 16:45:18 Jé,

já jsem to nějak zmastila ! Pěla jsem chválu na tvé výrobky a nezobrazilo se mi to ! Jsi fakt šikovná ! A hedvábí maluješ ? Nebo je to někdo jiný z OVY ?

Komentář od uživatele dajrin 11.9.2011 12:55:22 Holky,

moc Vám všem děkuji za milé ohlasy Usmívající se. Přiznávám, že jsem nějak zaspala..., článek jsem objevila teprve dnes. Ano, cukrovíčko i voní :o), Ivuš, máš pravdu. Lindi, hedvábí nemaluji a ani se nechystám. Zatím se připravuji na rebornování, ale mám ruce neustále tak zaneprázdněné háčkem, že prostě a jednoduše nestíhám vše, co bych chtěla.

Komentář od uživatele Jitule 9.9.2011 20:25:28 Dajrin je tedy super-pletařka..

Už jsem koukala, že Dajrin plete krásně a ještě jede jako mašina.. tolik výrobků.. :-) DAjrin ty jsi fakt super výkonná.. :-) to se mi líbí

Komentář od uživatele Ivuš 9.9.2011 20:11:57 Voňavé cukroví

A já jsem už o Dajrin někde četla, že to cukrovíčko "navoní", takže kokosová kulička voní po kokose.. to mi přijde geniální....

Komentář od uživatele Karla 9.9.2011 19:52:21

Tedy Dajrin, když napeče "pletené" cukroví, je jako pravé, že se člověk začne olizovat..Usmívající se