cz
Bytové dekorace od Kamily Dvořákové

8.11.2011 | POTVORA.irena

Rádi bychom Vám představili jednu z vás, Kamilu Dvořákovou alias Elisku Rejckou, která velmi zajímavou a ne tak rozšířenou technikou vyrábí krásné dekorace do bytu.

 

Kamila Dvořáková je dospělá žena s duší malého kluka. Ano, nespletli jsme se ..... opravdu s duší malého kluka. Už malička chtěla být kluk, něco vyrábět, jezdit autem a traktorem, být popelářem (nikoliv princeznou nebo zpěvačkou). Dnes je jí 39 let a není ani klukem ani popelářem. Žije v kraji plném lesů, romantiky a historie, nedaleko Máchova jezera v malém městečku Mimoň. Společně s manželem Pavlem a synem Dominikem obývají dům ze 30.let s velkou zahradou. S tímto domem přišlo do jejího života mnoho změn. Vlastně za všechno může jedno schodiště z přízení do 1.patra..... Šedé, nevýrazné, nudné.....

 

 

V loňském roce vstoupila na trh s originálními bytovými dekoracemi z lámané keramiky. Letos rozšířila svůj sortiment o další předměty praktického využití: krabice na hračky, dárkové krabičky, šperkovnice se zrcadlem, věšáky na utěrky, chňapky nebo i ručníky.... Praktický dárek i originální dekorativní předmět ruční výroby, každý kus jediný originál. To jsou výrobky paní Kamily Dvořákové z Mimoně.

 

 

Jak dlouho se výrobou těchto bytových doplňků zabýváte?
Dělám to již druhým rokem, začala jsem mozaikovými obrázky pro kutily, tzv mozaikou puzzle a
již hotovými obrázky.

 

 

Jak jste se k tomu Vašemu vyrábění vlastně dostala?
Nápad vznikl při rekonstrukci vlastního domu v Mimoni, víceméně pro oživení stěn kolem schodiště. Vytvořila jsem pět různých mozaik ze zbytků obkladové keramiky. Mozaiky se zalíbily dětem i dospělým. To, že bych mohla vyrábět takové obrázky i pro jiné, však vyžadovalo poměrně úsilí a sebezdokonalení se v této disciplíně. Než tento nápad vůbec vznikl, občas se mi zdávalo, že mám vlastní obchůdek. Vzbudila jsem se ale těsně předtím, než jsem zjistila, co v něm prodávám .

 

 

Jaké mají vaše nástěnné mozaiky využití, kam je můžeme umístit?
Mohou se stát zajímavým dekoračním prvkem v obkladech i dlažbách chodeb, kuchyní a koupelen, nebo přitažlivým detailem mezi kuchyňskými obklady. Mozaikový obraz je nejen krásný dárek, ale také možnost jak mít na stěně originální umělecké dílo. Využití mozaik je velmi široké a v souvislosti s kvalitou materiálu, z jakého jsou vyrobeny, lze počítat s jejich odolností. Mozaiková dlažba z různě barevného mramoru překonala tisíciletí, lze ji najít na podlahách zachovaných antických domů.

 

 

Vy jste začala se svou výrobou poměrně nedávno, v loňském roce, co se proti roku 2010
změnilo?

Začátek byl opravdu napínavý, nebyla jsem si jistá, jak mé výrobky lidé přijmou a oni to vycítili, kdo chtěl ublížit, rýpnout si, udělal to. Občas jsem měla chuť to vzdát. Ale pak jsem dostala nové nápady, rozšířila
sortiment a ty všeználky jsem přestala poslouchat. Poznala jsem zákazníky, kterým se mé věci líbí a umí to i říci. Takže kvůli nim i kvůli sobě, jedu dál.

 

 

 

 


 

 

Jaké máte plány do budoucna?
Plány do budoucna? V příštích dvou letech bych ráda v Mimoni otevřela obchod se zabezpečovací technikou. Zároveň bych chtěla tento obchodní prostor využít i jako propagační místo pro mozaikové bytové doplňky. Samozřejmě jim vyhradím samostatný pult:-). Jsem už dopředu zvědavá, jak se tu ryze mužskou část podnikání (elektronické zabezpečení, kamerové systémy) podaří skloubit s téměř výhradně ženskou záležitostí (keramika, bytové doplňky).
Pracovala jsem v oboru slaboproudé techniky 10 let, než jsem se rozhodla osamostatnit a každá z mých kanceláří prošla po mém nástupu proměnou. Ovšem, vždy jen v rámci toho, co "snesl" můj zaměstnavatel. Tentokrát to bude jinak.

 

 

 

Ukázku z tvorby paní Kamily najdete ZDE.

Komentáře:

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Komentář od uživatele Karla 30.11.2011 17:41:37

Tedy musím se přiznat, že tohle jsem nikdy neviděla.. moc hezká a zajímavá technika..

Komentář od uživatele Iris 28.11.2011 18:50:57

Hodně zajímavá technika! Vypadá to opravdu moderně a moc se mi to líbí!!!