cz
PEACE a jeho symbolika

20.10.2013 | Paní Dora

Symbol peace, mír, byl původně protijaderný znak, který v roce 1958 navrhl Gerald Holtom. V symbolu je schované slovo Nukleární odzbrojení – ND – Nuclear disarmament. Gerald Holtom použil semaforovou abecedu. N jsou dvě svislá ramena, v semaforové abecedě osoba drží dvě vlajky jako obrácené V. D je přímá čára skrz kruh, postava drží jednu vlajku přímo vzhůru a jednu vlajku přímo dolů.

Gerald Holtom se zároveň inspiroval slavným Goyovým obrazem Poprava povstalců v Madridu, 3. květen 1808. Na něm jeden z odsouzených rolníků zvedá roztažené ruce těsně před výstřelem ozbrojené gardy.

Symbol byl poprvé použit v roce 1958 při velkém pochodu míru z Trafalgar Square do Aldermaston, kde sídlilo ústředí výzkumu atomových zbraní. Stoupenci mírových myšlenek začali nosit keramické placky s tímto symbolem. Ten se rychle rozšířil a byl přejat pacifisty.

Během 60. let se stal všeobecným symbolem míru, který překračoval národní a kulturní hranice. Symbol byl přejat hippie kulturou a mírový symbol se stal rychle hippie znakem, nosil se na oblečení, byl na autech, objevoval se ve všech barvách a možných ztvárněních.

A přestože hippies zmizeli a stali se součástí většinové společnosti, myšlenky míru a lásky nikdy nezemřou. „Flower power", „make love, not war", „peace and love" budou vždy aktuální!

V našem obchůdku naleznete skvělý kovový korálek se symbolem peace. Můžete ho doplnit třeba vinutkami s květinami pro tu pravou „flower power". Určitě budou krásnou ozdobou Vašeho náramku.

 

Komentáře:

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.