cz
něco málo o Origami 折り紙

20.9.2013 | migel-maslo

Origami 折り紙

Vznik samotného origami sahá až do 9. století n. l.. Používalo se k výzdobě šintoistických svatyní při obřadech  nebo jako přívěšky pro štěstí k malým dárkům. Kupodivu skládání jako takové vzniklo ještě před papírem. Asiati a Polynésané vytvářeli slavnostní skládanky z listů dračinky, palmy a roztloukané kůry morušovníku.

Jako velice rozšířená zábava se začíná objevovat v 17. století a jeho obliba rostle. V této době již Japonci znali velké množství skládanek rostlin, zvířat a rozličných ozdob. Největší rozkvět však přichází až v 19. století. Děti je začínají skládat už v mateřských školkách a dokonce se zahrnulo i do školních osnov výtvarné výchovy základních škol. Dodnes se používá v hodinách geometrie jako zábavný způsob výuky.

To ale neznamená, že origami je jen pro děti, existují složité modely nad kterými se zapotí i zkušený origamista, skládání může trvat i několik hodin.:-)

Origami v Evropě

Zažitý „fakt", že se origami šířilo do celého světa z Japonska, je pouhý omyl. Podobné skládanky se objevovaly v různých zemích Evropy a dodnes není jisté, odkud se evropské skládání vzalo.

Španělé si myslí, že se evropská větev origami vyvinula u nich, jelikož Mauři využívali skládání ke zkoumání geometrie. Ve 13. století vznikla klasická španělská skládanka – pajarita, údajně nejstarší skládanka Evropy.

Italové naopak v dílech Leonarda da Vinciho nalezli návod, jak z papíru složit vlaštovku.

Proč „origami"?

Origami v překladu znamená skládání papíru

折る (oru) – skládat

紙 (kami) – papír

Výraz „origami" byl oficiálně uznán až v 19. století. I když slovo jako takové vzniklo už ve středověku.

Dříve se pro skládání pro zábavu používaly výrazy jako „orisue" a „oritaka".

Na západě se výraz „origami" začal používat až okolo roku 1950, předtím měly země své označení pro papírové skládání. Anglický paperfolding, německý papierfalten, španělská papiroflexia.

Komentáře:

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Komentář od uživatele migel-maslo 23.9.2013 17:41:25

Děkuji:-) pokud vás to zaujalo, přidala jsem další článek - pouze o jeřábech :-)

Komentář od uživatele MOMKA 21.9.2013 8:26:53

:-) hodně zajímavé a moc hezké výrobky

Komentář od uživatele Jarado 20.9.2013 19:43:16

:-) Pááni, to jsem se hezky poučila, děkuji.