cz

Dřevěné vypalované náramky, aneb jak na pyrografiku

Dřevěné vypalované náramky, aneb jak na pyrografiku

Materiál a pomůcky

- náramek z přírodního dřeva surový (neošetřený)
- vypalovačka na pyrografiku s ostrým hrotem, nebo malá ruční pájka
- jemný brusný papír na dřevo
- vlhký hadr
- role papíru nebo jiného materiálu k upevnění náramku pro snadnější manipulaci
- pracovní deska
- tužka

Postup

Dřevěné vypalované náramky, aneb jak na pyrografiku

Pyrografika je v mnohém podobná kresbě. S vypalovačkou lze pracovat velmi podobně jako s tužkou, nebo perem a získáte tak překrásný šperk či doplněk.

V první řadě potřebujeme materiál. Výrobci dřevěných polotovarů nabízejí materiál v různé kvalitě. Doporučuji zapátrat na internetu určitě najdete. Použitý náramek je z lipového dřeva a při přípravě dejte pozor, aby byl dohladka vybroušený. Pokud není, doporučuji dobrousit. Když máme připravený hladký náramek, tužkou na něj předkreslíme ornamenty. Můžeme si připravit kreslený návrh a ten pak přenést na náramek, nebo kreslit přímo na dřevo. Nebojte se přetažení, všechny přebytečné čáry odstraníme později.

Příprava
materiáluPříprava
materiálu

Zapojíme vypalovačku do zásuvky, navlékneme náramek na nějakou šikovnou roli a začneme vypalovat. Nejdříve lehce naznačíme ornament, poté jemně obrousíme předkreslení tužkou a poté ornament zvýrazníme a dokončíme. Pozor, vypalování jde odstranit pouze dlouhým broušením, proto postupujeme velmi pečlivě! Na vypalovačku moc netlačíme, raději přejedeme linii ještě jednou. Pozor na popáleniny - hrot vypalovačky je velmi horký! Zdá-li se nám, že linka slábne, otřeme hrot o mokrý hadr. Pokud máme hotovo, napustíme náramek olejem.

VypalujemeVypalujeme

Vypálením naše práce nekončí. Je potřeba dřevo ošetřit proti vnějším vlivům, jako je vlhkost, pot a podobně. Protože jde o věc, která přichází do přímého styku s kůží, je potřeba použít přípravek, který kůži nedráždí. Já na své šperky používám přírodní lněný olej, který jednak dřevo spolehlivě ochrání a jednak mu dodá na barevnosti a zvýrazní jeho přirozenou kresbu. Zároveň dřevo získává jemný sametový povrch. Můžete použít i jiné přírodní oleje nebo syntetické přípravky, volba je vyloženě na vás. Při ošetřování postupujte podle doporučení výrobce. Nechejte náramek uschnout a můžete jej vesele nosit.

Ošetřujeme

Ať už si takovýto podobný náramek či šperk vyrobíte sami nebo zaoupíte u mě, dodržujte těchto několik jednoduchých zásad, aby váš šperk zůstal dlouho krásný: Se šperkem se nikdy nekoupejte a nesprchujte. Dbejte na to, aby nepřišel do styku s voňavkami, laky na vlasy a dalšími chemickými látkami používanými v domácnosti. Jednou za čas šperk znovu ošetřete olejem, aby si udržel svou odolnost. Dejte pozor na mechanický oděr, vypalované zdobení je sice podstatně odolnější než třeba malba, ale poškrábaný povrch by Vám příliš parády nepřidal. Přeji mnoho radosti při tvoření i nošení. Vaše Máta Tento návod prošel redakční úpravou.