cz
Jen pro silné a odvážné !

23.11.2011 | Magic

Nejsem ekonom, ale jsem asi věčný šťoura. Takže prosím Vás, pokud opravdu nejste silné povahy a nevydržíte trochu sousedské rivality, přejděte tento blog jen s povzdechem,

"Pane Bože "

nikdo Vám to nebude mít za zlé ... jsme jen lidi.

 

Bývá zvykem sestavovat kalkulaci formou tzv. kalkulačního vzorce, což je vlastně určitý sled jednotlivých nákladových položek. Za existence Československa existovala „federální“ vyhláška o kalkulaci, která udávala i typizovaný kalkulační vzorec, nyní záleží na každém podniku, jak si svůj kalkulační určí sám.

Že vůbec netušíte o čem píší či mluví ?

Nevadí ! Zkusím nastínit proč nelze prodávat pod cenou, přesto, že to děláte jen pro zábavu. (Tento výraz k smrti nesnáším !  Ale, to je asi jen a jen můj problém….) I já vyrábím totiž pro zábavu. Výroba šperků a dekorací by mně momentálně neuživila. Nejsem schopna dřít jako Japonec, šestnáct hodin denně a pak si vzít v chýši, jednu misku rýže. Vy ano? Tak jak je možné, že prodáváte své výrobky hluboko pod cenou nákladů.

 

Rozpis ceny materiálu a výroby náramku n2782 a tvorba ceny.

15x Hematit 6mm
3x Opalit 10mm  
7x Ametyst A+ 6mm

7x Serpentin valounky, broušené 10x0,8mm
3x Apple jaspis - květina 12mm
3x Růženín 10mm  
3x Howlit, vínový B 10mm  
3x Rodonit 10mm  
3x Achát Botswan., soudek 6mm  
7x Jaspis pískový 10mm

 

kameny celkem: 180,50

řetízek 20 cm cena 10kč,

karabinka 7č,

očko na karabinku 1kč,

ketlovací nýty 54 ks á 1,-  tj. 54 kč

skutečné náklady v materiálu celkem 252,50

Vaše cena někde kolem 300-400kč ?! Nechápu a hned dole uvedu proč !

 

Rozpočet jen velmi přibližně:

Internet: cca 450,- / měsíc

Elektrika: cca 250,- / měsíc

Mobil: cca 200,- /měsíc

OSSZ 700,- ( budeme přivydělávat jen pro radost )

Celkem 1600,-

A to bez daní ( 15% ze zisku )

 

Náramek – buďme odvážní - prodejní cena 450,-

Náklady na materiál 253Kč

 

"Zisk": 197kč, nepovažuji za nerozumný, ale !!!

aby jste vydělala na náklady za měsíc, musíte vyrobit a hlavně prodat (!) 9 náramků za měsíc a to stále ještě nemáte co jíst, pít, na nájem, pro děti na obědy, na kroužky a zaplacené daně !

 

Takže opravdu ještě pořád chcete prodávat náušnice za 16Kč ?! Náramky za 25Kč ?!

A spoustu další Vaší práce pod cenou ?!

Prosím Vás, nedělejte to !!!

Abychom pak neskončily všichni na pláni,v bambusové chýši s jednou miskou rýže ….

 

 

Začíná soused na souseda .... A jak jsem se k tomu dostala ? Vydržíte ?!

A jak tedy aspoň trochu přiblížit konečnou cenu skutečné prodejní ceně ?

1. Přímý materiál = materiál bezprostředně nutný k výrobě
2. Přímé mzdy = Vaše hodinová sazba

3. Výrobní režie  =obal, elektrika, topení, nájem, náklady na reklamace, nářadí …

4. Správní režie =  účetnictví, daně, VZP, OZP, poplatky

5. Zásobovací režie = poštovné za pořízení materiálu či náklady na dopravu za přivezení
6. Odbytové náklady/režie  platba za internet, telefon, reklama 
7. Přirážka pro obchodníky a případně hromadné slevy (rabat,skonto)

 

1.Přímý materiál

= vše co je třeba na výrobu jednoho výrobku – v položkách materiálu

(viz. Výše uvedený rozpis položek z čeho se náramek skládá )

2. Přímé mzdy

Můj oblíbený příklad pracovník plynař či elektrikář, přijedou a naúčtují si dopravné a to skoro300kč a někdy i víc, pak materiál, a nakonec si naúčtují práci a to je průměru 350kč na hodinu. Podotýkám, za každou započatou hodinu. Je pravdou, že on dělá odbornou činnost. Tudíž nemůžeme porovnávat dozcela. Ale já myslím, že šperkař, který fakt ví co dělá ( proč se očka otáčí v protisměru, jak se opravdu dobře uzavírá kalota, poradí Vám, jak bižuterii dobře omýt, aby Vám ji saponát nezničil, či Vám rád vezme šperk s kamenem, který Vám prodal a sám Vám jej zdarma vyčistí apod. – prostě tenco fakt umí, tak proč by klidně nemohl dělat za 350kč na hodinu. My ostatní, skromnější si budeme účtovat třeba jen 280,-kč. Ale to pak tedy fakt musíme kmitat !!!

Abychom vydělaly na toho plynaře až bude potřeba jen vyčistit kamna !

Náramek mi i s přípravou materálu trval cca 30min., tj.  tedy má přímá mzda - 140,-

( Dalších cca 10 minut focení a úprava fotek. Pak jsem jej cca 7 minut vkládala na internet s popisem a fotkami. Nevkládám jen do jednoho místa, vkládám do čtyř. Tam už je to kratší, neb vytvořený popis už jen kopíruji, takže cca dalších 15 minut.   Což zahrnu níže !!!)

 

to bylo to jednodužší, dejte kávu, začínám prudit ...

 

3. Výrobní režie

Na výrobu náramku jsem použila dvoje kleště. Kulaté na otáčení nýtů a štípací. Na zkracování nýtů podle velikosti kamenů, aby výrobek trochu vypadal. Dále bych ještě použila kroužek, na přidělání očka s karabinou, ale já už to dělám rovnou kulatými ( mám už fígl ). Někdy je třeba nýt zabrousit. Mám menší elektrickou brusku. Ale stačí pilníček.

Takže další náklady:

Kulaté ketlovací kleště jsem platila 260,- ve velkoobchodě. Štípací kleště jsem kupovala v akci někde v železářství za 59,-. Kroužek na očka běžně stojí cca 50kč. Bruska stála asi 360,- a brusné nástavce kupuji za 7 kč/ks. I toto je potřeba přičíst k nákladům na jeden výrobek !

Ne samozřejmě najednou, jen část ( tzv. odpisovou ) – bohužel štípačky Vám nevydrží věčně, aby bylo vše v pořádku ( pouštípnutí nýtu ) a také ani brusné nástavce nejsou věčné.

Dále šperku typu náramku mně momentálně víc nenapadá. Snad jen to, že každý výrobek je zabalen v euro sáčku s kartičkou a s popisem. V ceně cca 4 kč. Vy třeba nebalíte….

4. Správní režie

Kapitola sama pro sebe a možná na úplně nový blog.

Takže jen v rychlosti. Ať máte živnostenský list či nemáte. Doporučuji vést knihu příjmů a výdajů. Pokud neumíte, musíte zadat někomu kdo umí. Takže opět buď Vaše hodinová sazba a nebo platba účetnímu. A proč vést knihu příjmů a výdajů? Z jednoduchého důvodu. Provádíte svou činnost. To, že na ni nemáte oficiálně živnostenský list, neznamená, že Vám z této prodejní činnosti nevzniká povinnost odvést daně z příjmů. Samozřejmě, pokud jste za rok prodala náhodně deset párů náušnic po 20kačkách, tak zde se nic neděje.

Z „náhodných“ příjmů celkem za rok do 20.000kč Vám také daňová povinnost nevzniká, ale v případě, že stále vyrábíte a stále nabízíte ( a na internetu je Vás opravdu hodně ) – může zde výklad zákona již zasáhnout a živnostenský odbor může říci, že provozujete soustavnou činnost a tudíž musíte mít živnostenský list !  A za účasti Finančního úřadu, dodaní Vám, - zdaní příjmy již prodaného zboží. Proto prostě vést knihu výdajů a příjmů. Pro případ. Nemluvě o tom, že může také udělit nemalou pokutu za neoprávněné podnikání.

Z toho všeho následně také plyne povinnost odvést daně z příjmů a následné sociální a případně zdravotní pojištění. Určitě sem také patří třeba poplatky z bankovního účtu či platba za pořízení Živnostenského listu.

Ale toto je jistě na celý výklad od někoho zcela fundovaného, třeba se zde někdo objeví a napíše nám…

Takže i tyto náklady je třeba přičíst k ceně výrobku. Daně cca 15 %, ( jen pro orientaci uvádím sociální pojištění z vedlejší činnosti 700,- a z hlavní podnikatelské činnosti cca 1800,- za měsíc !!!  )  I na to musíte vydělat, tudíž mít v ceně výrobku ! (Samozřejmě zase jen podílově – ne rovnou celou částku )

 

... děkuji za výdrž a blahopřeji !!! Já už si otevřela sangrii, odlehčíme ...

 

5.  Zásobovací režie

Tato položka je Vám zcela jistě jasná. Jsou to veškeré náklady na pořízení materiálu. V první řadě je to poštovné a balné, které jste zaplatily společně s cenou za materiál. Většina ji „oželíte“ a do ceny výrobku vůbec nezapočítáte.

Zapomenete také na dopravné, když jste třeba jela do Jablonce a zpět. Rodinný výlet, ale benzín to Vaše auto sežralo a určitě nejelo na vzduch. A co třeba lístek z metra ….když jste jela na Štrosmajerák a nakoupila tam výhodně spoustu materiálu…. I to by se v ceně výrobku mělo ukázat. Pokud jste objednávala přes internet, tak vlastně nejen poštovné, ale i za internet a minimálně za elektrickou energii, kterou spapal Váš počítač, když už jste si k tomu nezapnula ani lampičku. I to jsou náklady, které fakticky máte. A podnikatel či nepodnikatel - platit je musíte.

Třeba jste neobjednávala po internetu a je to lepší, když zrovna šetříte s tou lampičkou a objednávala jste telefonicky. I to je v tom případě zásobovací režie, na kterou si musíte vydělat ! Na kredit či paušál za telefon.

6.Odbytové náklady

No, jo a je to tady. Co to jsou odbytové náklady ? No, jasně, již výše zmíněné:

cca 10 minut focení a úprava fotek. Pak jsem jej cca 7 minut vkládala na internet s popisem a fotkami. Nevkládám jen do jednoho místa, vkládám do čtyř. Tam už je to kratší, neb vytvořený popis už jen kopíruji, takže cca dalších 15 minut. Je to čas, který musím vynaložit a měla bych za něj být oceněna, také jsem u toho opět spotřebovala dost energií – ten můj děda počítač žere jak zjednanej, i když monitor ukazuje jen bílou a odstíny zelené a červené a svítila jsem si tedy lampičkou (máme všude úsporky). Pak jsem si objednala topování (mám dobrý pocit být na první straně, přesto, že to kýžený výsledek nepřineslo ) a pak si objednám nějakou reklamní kampaň třeba od Gogolu ?! Nééé, to je pálka, na to jsem si ještě nevydělala …( a to nenabízím náušnice za šílených 16 kč ! )

Ale zaplatila jsem si na celý březen inzerát v místním plátku a na duben jsem si již zaplatila stánek na dvou trzích. A to je tedy pálka ! Takže pokud tam nic nevydělám, hezky zase budu v mínusu ! A nejen já, ale i můj syn, kterému pak vyrabuju kasičku, abych měla na svačinu pro něj do školy …!

 

Tak a teď všichni hurá do fronty ! Jestli nejste společensky unavení  jako já, věřím, že po této přednášce u plotu zjistíte, že nemáte šikmé oči a, že nějaká krize nám může být ukradená, protože se jí nebojíme !

 

Děkuji za pozornost !

Komentáře:

Komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé.
Komentář od uživatele Ateliér d art 17.2.2012 0:09:57 SOUHLAS!!!!

Prostě nelze než bezvýhradně souhlasit... Na takový článek jsem se sama chystala už dlouho, ale zvládla jsem se zatím, při pohledu na náušnice za 16,- Kč,  jen rozčilovat  doma u noťasu, takže za něj mooocc děkuji... Darina :o)))

Komentář od uživatele Eliska Rejcka 9.2.2012 10:56:29 No, zní to logicky

ale, já třeba nevyrábí šperky ani oblečení. Na trzích jsou tyto stánky kolem ne téměř v obležení krize nekrize, saozřejmě ty s těmi levnějšími. Dejme tou, že vyrobí stolní set jako prostírání. 1 středový kus 25x25cm nebo průměr 25, podtácky 4x 10cm nebo 10x10cm. Materiál: lak, lepidlo, překližka, obkladačky, barva, šmirgl papír cena cca 100Kč, ale práce cca 10hodin, řezání , broušení, lakování, zase broušení a to jen podklad. Dále návrh, dekor, práce s ním, lepení, spárování, zabroušení, barvení okrajů. I kdybych si dala za hodinu práce 50Kč jsem na 500Kč bez materiálu, energie, internetu a tak dále. Začínala jsem je prodávat za 700Kč, na trzích si lidé klepali na hlavu, že jsem se zbláznila a koupili si vedle plastové. Co s tí, snížila jse cenu na 500Kč a prodávám je. Je to stolní set na věčné časy. Já saam á jeden jako jídelní denně užívaný/ musí přece vyzkoušet, co lidem prodávám/ je originální, dekorativní, omyvatelnáý, téměř nerozbitný, 2,5 roku ho používáme denně a budeme dál. Přesto je pro kupce i těch 500 Kč občas nepřekonatelná částka. NO, takže co s tím? Má se vrátit na 700Kč a neprodat vůbec nic, zůstat bez peněz nebo prodat alespoň za těch 500Kč, případně se slevou pro váhavce za 450Kč?

Váží si své práce...ale váží si jí také ostatní, abych mohla zdražit?

Komentář od uživatele Havroš 30.1.2012 10:28:29

Je to bída což? Já si naivně myslel, že bych si mohl těma miniknížečkama pěkně přivydělávat k důchodu. Někdy od října jsem jich prodal všehovšudy asi 10. Jó takhle kdyby byly za "pajcku", to bych je nestíhal vyrábět. Jenže bych je dotoval a to opravdu nemám v úmyslu. A tak čekám, až se jednou za čas objeví někdo, kdo dokáže ocenit, kolik práce jsem do knížky vložil. Dál hold knížečky zůstanou mým koníčkem a k důchodu si hold musím přivydělávat něčím, co mě spíš uživí.

 

Chápu, že není jednoduché soupeřit s primitivními cetkami za pár kaček... Ale lidičky uvědomte si jednu věc... v okamžiku, kdy přistoupíte na tuhle hru o krizi a prodeje za nebo spíš pod náklady, tak si řežete vlastní větev!!!

Nebo začněte ty šmuky dělat taky a umění si nechte jako koníčka, strejně jako to dělám já.

Komentář od uživatele elkeramika 29.1.2012 8:46:06 Skvěle napsané

a jistě to dalo spousty práce ho napsat. Naprosto souhlasím. Jenže nakupující toto všechno nezajímá. Jistě. Najde se pár zákazníků, kteří dokáží ocenit výjimečnost, pracnost, či zpracování výrobku, ale podle mých zkušeností, většině je to jedno. Nerozlišují to! Hlavně když je to o pár korun levnější. Mory mě berou, když vidím, např. na trhu, o dva stánky dále překupníka, který šperky ani sám nevyrábí, vůbec neví, co prodává, ale prodává za 200,- kámen omotaný drátem. A lidi chodí a nakoupí u něj. A rovnou mi řeknou, že to mám drahé)). Je jim úplně jedno, že ty motanice nestojí za nic, protože to ani nerozpoznají. Jim bliká v očích jenom cena.

V naší zemi jsou dva veliké problémy:
1/ neumíme zhodnotit svou práci, (a když umíme, tak většina před tou cenou couvne a slevní)
2/ lidé bezostyšně zkopírují co se jim líbí, (přeci to nebudu kupovat))), nebo hůř, zkopírují a prodávají o 20,- levněji. A zákazník si to koupí u nich!, i když o kvalitním zpracování by se často dalo úspěšně pochybovat. 

Komentář od uživatele Abatyka 22.1.2012 21:45:30
Komentář od uživatele patchz 4.1.2012 7:49:26

Se zájmem jsem přečetla, v podstatě s veverkou souhlasím ohledně limitu, ale doopravdy je mi jasné, že limity nastavovat nelze. Myslím, že cena čehokoliv, co je vyrobené ručně, logicky nemůže být pod nějakých 200,-Kč, aby se vůbec mohlo mluvit o obchodu.Také si myslím, že by odevšad měly zmizet výrobky typu "dva korálky ne nějakém polotovaru", přijde mi to na úrovni školní družiny, u dospělých lidí by to měly být maximálně osobní milé dárky od výrobce kutila, do obchodu to podle mě nepatří, odrazuje to jen ty zákazníky, kteří přijdou hledat něco zajímavého. Je mi jasné, že ale limit nastavit nelze, takže se tím budeme muset prokousávat...

Komentář od uživatele Veverka 14.12.2011 15:32:53

Myslím, že tu zahlcenost všech serverů s rukodělnými výrobky levným brakem by vyřešila spodní hranice ceny na 100Kč u výrobků. Nyní je to koruna, já bych to prostě zvedla na 100Kč jako minimum a bylo by po levných náušnicích po 20Kč. Zbytek ať je buď v materiálu, nebo nikde. Zní to asi tvrdě, ale jiný způsob jak vyčistit stránky asi není. Myslím, že i bižuterní korálkové náušnice, pokud jsou vkusné a kvalitně vyrobené, klidně 100Kč stát můžou. A je sice pravda, že je krize a lidé trochu šetří, ale na parádě a kvalitě většina žen nešetří a raději si připlatí, než by kupovaly levné cetky, ty si totiž opravdu téměř každý zvládne vyrobit sám.

Komentář od uživatele Babča 9.12.2011 14:52:11 Ach ty ceny

Pěkně napsané a hodné následování. Ale... nutno hledat kompromis, aby to zaplatilo náklady a něco za práci, a aby ta cena byla únosná pro kupujícího. Degradace je, když někdo prodává soupravu Swarovski za pade, byť i byl "made in China", je od pravého k nerozeznání a úplně levný také není. Na druhou stranu náušničky s pořizovací cenou kolem deseti Kč dát za dvě - tři stovky, to je opačný extrém. Aby byla cena přijatelná, kupuji materiál tam, kde je levnější, a stojí-li vlak méně, než poštovné a balné, tak si tam dojedu. Ceny nemám vysoké, ale snad ani moc nízké. Problémy jsou dva: 1) v éře e-shopů a spousty kurzů si každá jen trochu šikovná tvořilka šperky udělá sama. Fler je přímo zamořený, tady už to také pěkně narůstá... 2) dokud platí:chléb a hry, tak je dobře. Dojde-li ale na chléb, nebo hry, každý raději dá něco do krku, než na krk. ZA 20 nebo 200, ten krajíc chleba vyhraje.

Komentář od uživatele Magic 1.12.2011 19:46:56

ráda bych poděkovala za všechny reakce ...

jsem si vědoma toho, že co člověk to názor ! Jen ještě upřesním, že jsem schválně použila ceny materiálu z obchodu. Neboť  právě ty, co to dělají pro zábavu, zcela jistě nekupují ve velkém. Myslím, že ve velkém nakupují již ti, co mají svůj obchodní plán a věnují se výrobě nejen šperků protože je to baví, ale přemýšlí již dopředu .... A šlo mi o to, abych právě těmto ukázala, jak moc dekradují ruční výrobu.

Všem moc děkuji za účast i za to, že se tento článek stal nejčtenějším článkem na Potvoře a musím popravdě sdělit, že než jsem jej zde vyvěsila, požádala jsem o souhlas, neb jsem tušila, že vždy budou dva tábory a já nechtěla dělat střed :-)

Krásný večer, velké díky všem tvořilkám a tvořílkům

Komentář od uživatele enili 1.12.2011 17:19:03 Enili

Souhlasím.Taky mě už nebaví pnavrhnout cenu výrobku, která je menší než poštovné, když nad výrobou strávím několik hodin.na druhou stranu, přiznejme si, že internet je plný rukodělných, krásných věcí a je problém něco prodat.

Komentář od uživatele enili 1.12.2011 17:13:24 Enili
Komentář od uživatele Veverka 28.11.2011 19:50:56

Musím naprosto souhlasit s článkem. Též jsem alergická na výroky typu "dělám to pro zábavu" atd a náušnice za 20Kč bych si prostě nekoupila i kdyby se mi 100x líbily-už proto, že tohle nehodlám podoprovat. Člověk by si měl umět vážit své práce a opravdu zvážit, zda chce vydělávat, nebo si hrát. Také jsem kdysi začínala na nízkých cenách a velmi brzy jsem to přehodnotila. Paradoxně se mi začalo o 300% více prodávat za ceny o dost vyšší. Ono totiž to levné zboží za pár kaček ve spoustě lidí budí nedůvěru.

Druhou věcí je kvalita nabízeného zboží, profesionání přístup k zákazníkovi atd. A to by mělo jít ruku v ruce s jakýmkoli prodejem. Dost často vídám i šperky naprosto neprofesionálně vyrobené-jak já říkám "zmatlaniny" za nehorázné ceny a to je také špatně.

Komentář od uživatele kurnikshopa 25.11.2011 13:02:23 jenom jeden technický dodatek

uvádíte hranici pro mimořádné příjmy 20 000,- - to je správně za předpokladu, že nejste zaměstnanec (tedy student, důchodce, mateřská apod.) Pro zaměstnané je tato hranice podstatně nižší - 6000,- ročně.

Komentář od uživatele kurnikshopa 25.11.2011 12:20:33

naprosto mimo jsou argumenty typu - ale kdo si dneska může dovolit.... - vždycky jsou věci, které si nemůžeme dovolit všichni. Vzpomínám, jak jsem jako studentka chodila kolem UVA (centrálně řízené obchody právě s lidově uměleckými předměty) a koupila jsem tam jednou jedinkrát dřevěný svícen jako dárek do ciziny. Stál asi 300,- - to byla ČTVRTINA mého nástupního platu.

Bohužel, ceny některých prodejců přímo nabádají kupující - hledejte tyhle servery, nakoupíte tu za pár kaček. Ale málokterý z těch, co hledají levné nákupy, by byl ochoten pracovat za desetikoruny za hodinu.

Cena by měla jasně říkat - vážím si své práce, sebe i zákazníka. Neprodávám se lacino, ale kupujete věc, která je vyjímečná a bude vyjímečná a nositelná (myslím kvalitu provedení) i za několik let.

Komentář od uživatele Karla 25.11.2011 11:17:54

Všichni to vidíme stejně/podobně, fajn, že to Magic napsala, alespoň člověk ví, že ten problém nemá sám... Ale každy si ten problém sám vyřešit musí, sám se rozhodnout, jakou cenu si nastaví..

Komentář od uživatele Leňaska 25.11.2011 11:04:15 je to tak

Bohužel musím také souhlasit. Velmi trefný článek. Kdejaká pí.. má dnes nechutné nehty za 500,-, ale za hezký, vkusný a originální šperk by tolik nikdy nedala.

Komentář od uživatele kiti 25.11.2011 10:41:19

Na druhou stranu, kdo v době spousty internetových obchodů kupuje ketlovací jehly a nýtky za korunu za kus a karabinku za 7? Výsledná kalkulace pak může být skoro o 50 Kč menší, pokud člověk "kalkuluje" už při nákupu komponent, nevybere první obchod nebo prodejce a hledá alternativy.

Jinak samozřejmě souhlasím.. sama se snažím vyrábět hodně srandy za malý peníze :)

Komentář od uživatele Apták 25.11.2011 0:26:11

Úplně nesnáším ten moment, kdy musím vymyslet cenu, aby nebyla moc velká a ani moc malá :-D

Komentář od uživatele Moreanne 24.11.2011 22:31:23

S článkem musím chtě nechtě souhlasit, i s komentáři. Taky mám sice pár věcí za pár korun (oproti tomu i hodně věcí za hodně korun), ale pokud mě materiál stojí 10 Kč a výrobou strávím 5 minut, nemůžu ty náušnice prodat za 150 Kč, že :-) Ale vyrábět dražší věci, na kterých bych si mohla všechny položky zmíněné v článku přirazit, se taky moc nevyplatí. Moje zkušenost je taková, že si holky raději koupí desatero náušnic po 40 korunách, než jeden pár za 150. Všeobecně - jakmile mám něco nad stovku, tak už to lidi nekupují, nebo s koupí silně váhají. Prostě chtějí hodně muziky za málo peněz a nic nezmůžu vysvětlováním, že vybírám kvalitnější a tudíž i dražší materiál, pro který si sama jezdím, a sama si ho vyberu, což zabírá dost času. Taky se mi jednou stalo, že přišla kolegyně do práce s novým náramkem a libovala si, jak ho koupila někde po slevě zhruba za tisícovku. Když jsem jí řekla, že bych jí ten stejný vyrobila za 300 (materiál by vyšel na stovku když moc), tak mi odpověděla: No jo! Ale já to mám z obchodu!!! Prostě jak to není z obchodu, tak tomu nevěří. A na trhy se mi moc nechce, právě z toho důvodu, který popisuje linda51 - obávám se, že bych prodělala :-( Zkrátka bych ráda do cen promítla všechny to, co je v článku, ale když ono to mnohdy prostě není možné :-(

Komentář od uživatele Maat 24.11.2011 22:07:54

no jo.jenže připojený plyn a vyčištěná kamna mít musím, ostatní je nadstavba.moje spolužačky krejčové už dávno, dávno skončily se živností.fakt je totiž takový:žena dá klidně kadeřnici za hodinu práce 1500,- ale za ušití šatů, které trvá týden za práci 1500,- nedá.

Komentář od uživatele zuzupusa 24.11.2011 22:02:53 Je to tak

je to tak že se věci prodávají pod cenou ale kolik lidí si dnes může dovolit koupit náramek za 300kč jen tak? málokdo a jako prodejce se musím přizbůsobit at chci nebo ne jestli že chci něco prodat jinak to nejde proč myslýte že lidi radši chodí k vetnamcům ? protože je to laciné!! takže nezbívá než držet si palečky že to jednou půjde líp za normální ceny Zamračený

 

Komentář od uživatele 1Jitka Studénková 24.11.2011 19:50:05 A vůbec, jak to,

že tady není milion pět komentářů. Je to velice dobře napsané.

Komentář od uživatele 1Jitka Studénková 24.11.2011 19:48:58 Je to naopak

ten strašák není krize, ale ten strašák je v naší hlavě (že to niko nekoupí, že na to lidi nebudou mít, že...) Kdo se se strašákem potká a přátelsky ho obejme, tak se už enbojí dát přiměřené ceny a lidé u něj nakupují.

Těším se, až se mi to podaří!Usmívající se

Komentář od uživatele linda51 24.11.2011 16:03:46 Bezváááááááá..........

100% pravda... Vše prodávám pod cenou !!! A proč ? Krize je strašák pro všechny. 

Bojím se, že by "to"  nikdo nekoupil. Prodávám "pro chudší" , aby i ti mohli mít něco extra... A uživím se ??????????????????? Tak ne , ani náhodou. 

Je to "MOJE ZÁBAVA" -fuj , také to nesnáším. Ale mám už důchod, malinký, ale stálý , mizivý a k nežití příjem, TAK SI CHCI PŘILEPŠIT...

A kruh se uzavírá. Když spočítám všechny náklady a kol a kolem, přání, tričko, šála i bryndák by byly neprodejné. Také si nemohu dovolit koupit drahé prodejní místo. Kolik bych prodala a kolik prodělám ? To jsem teď zažila na Kreativní ženě. Místo + náklady na dopravu + strava + čas a  NIC, NIC, NIC, TOTÁLNÍ PROPADÁK !

A jsem v mínusu.

TAK  CO  TEĎ  ??? Babo raď ! 

Magic - chápu a lituji, je to boj.