cz

Gotická vazba

Gotická vazba

Materiál a pomůcky

Materiálu a pomůcek je tolik, že se obávám, že výčet při vší snaze nebude úplný. Tak alespoň namátkou:
Materiál: Papír, konopný motouz, režná nit, dřevěné desky, kůže, klíh, škrob, včelí vosk, mosazný plech, mozazné hřebíčky, ocelová osička
Nářadí: Nůž, nůžky, jehla, kladivo, štětec, kleště, průbojník
Přípravky: Knihařský stav, knihařský lis, svěrák

Postup

Gotická vazba

Gotická vazba je jednou z nejkrásnějších a nejhonosnějších knižních vazeb. Různé náboženské texty vyžadovaly důstojnou schránku, která by odpovídala závažnosti a významu příslušného díla. A tak se můžeme setkat s biblemi z období gotiky, jejichž desky jsou bohatě zdobeny řezbou, mnohdy zlacenou, a vykládány drahokamy. Připočteme-li k tomu ruční papír a ruční opisování textů, pak taková kniha představuje opravdu umělecké dílo nevyčíslitelné historické hodnoty. Vezmeme-li v potaz, že taková kniha vznikala řadu měsíců, pak i v dnešní době by měla tkto vyrobená a zdobená kniha neuvěřitelnou cenu, která by se pohybovala v řádu statisíců. Pojďme nahlédnout pod pokličku knihařského umění a vzkřísit slávu zašlého umění ruční výroby knih.

Začíná to kouskem pořádného konopného provazu...

...který se napne na knihařský stav.

Pak následuje zápas s jehlou. Pěkně složku po složce přišít na napjaté motouzy (vazy), až je celý blok knihy hotov.

Po odstřižení ze stávku je třeba konce vazů rozplést a rozčesat.

Řídkým kostním klihem se hřbet naklíží a nechá zaschnout. Poté se namočí vlažnou vodou, kladívkem stluče pěkně dokulata a vloží do lisu schnout.

Po důkladném proschnutí hřbetu se přiloží a orýsují desky, ...

... do kterých se následně vyvrtají dirky a vydlabou zářezy.

Naškrobené konce vazů se protahnou připravenými dirkami v deskách, zakápnou klihem a zajistí malinkými kolíčky.

Poté se do zádlabů zatupuje klíh. Opět po důkladném zaschnutí se zádlaby začistí tmelem do hladka.

Hřbet se, pomocí škrobu, potáhne kůží a zafixuje provázky, aby kůže důkladně přilnula v celé ploše a nezůstaly pod ní žádné vzduchové bublinky, hlavně kolem vazů.

Když škrob i kožený potah důkladně vyschne, přesahující kůže se přilepí na přídeští a kapitálkový vaz obšije koženou nití. Dřevěná část desek se vyleští a nakonzervuje včelím voskem.

Teď, když už je kniha prakticky hotová, zbývá připravit kování. Za pomoci nůžek na plech a lupenkové pilky vystříhat a vyřezat příslušné tvary, vytvořit panty ...

... nasadit puklíky a vše přibít na desky.

A voilà ... zde ... hotová kniha.